Astrid Göransson

(Sverige, Född 1956)
Astrid Göransson
(Sverige, Född 1956)

Astrid Göransson, blandteknik på pannå, signerad och daterad 2007 a tergo.

Utan titel. 26 x 34,5 cm.

Helhetsintrycket är gott.

Astrid Göransson är bland annat aktuell med uppdraget att skapa ett konstverk som uppmärksammar demokratins hundraårsjubileum. Monumentet planeras att invigas i juni 2022. "Kom som du är!" är ett samtida monument som lyfter fram de fem första kvinnliga ledamöterna i Sveriges riksdag och kopplar samman dem med de som kommer efter. Platsen för konstverket är Riksplan, Stockholm och projektet är ett samarbete mellan Sveriges riksdag och Statens konstråd.

Utropspris
2 500 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63