Saara Hopea, karaff med glas, 8 st, modell 2501, Notsjö Nuutajärvi. Formgiven 1959.
Karaffens höjd 21,5 cm
8 st glas, tre olika färger, höjd ca 5,7 cm.
Det ena blåa glaset med ett obetydligt insidesnagg. Obetydligt slitage. Helhetsintrycket är gott.