Siri Rathsman, olja på duk signerad och daterad 1952
"Dans la Föret", 60x50 cm
Smärre fläckar.
Siri Rathsman var en svensk bildkonstnär född i Sundsvall. Hon studerade hos Carl Wilhelmson i Köpenhamn och i Paris. I hennes motivkrets återfinns porträtt, stilleben och landskap. Motiven är både kubistiska och abstrakta i uttrycket.