Lars Lerin, akvarell med dedikation daterad -94
"Blå dag Svolvær, Lofoten". 20 x 28 cm.
Ej examinerad ur ram. Förefaller vara i gott skick.
Lars Lerin, svensk bildkonstnär född i Munkfors, uppvuxen i byn Sunnemo i norra Värmland. Han studerade vid Gerlesborgsskolan 1974-75 och vid Valands konsthögskola i Göteborg 1980-84. Han är främst känd för illustrationer från sina resor runt om i världen. Räknas som Nordens främsta akvarellmålare och har ställt ut i hela världen.