Kaffekanna med godronnerat liv, handtag i svärtat trä, Thomas Hayes, Birmingham, 1899. Höjd 19 cm. Sockerskål med godronnerat liv, oval med uppsvängda hänklar, W G Keight & Co, 1903 (något otydliga stämplar). Höjd 8 cm. Gräddkanna med godronnerat liv och uppsvängd hänkel, Birmingham, 1913, (oidentifierad mästarstämpel). Höjd 7,5 cm. Vikt 652 gram.
Smärre slitage. Kaffekannans handtag något löst, knoppen med spricka. Bristningar. Bucklor.