August Malmström

(Sverige, 1829-1901)
August Malmström
(Sverige, 1829-1901)

August Malmström, olja på papp-pannå, daterad 1875.

Porträtt av en präst. 34 x 25 cm.

Ytterst få porträtt av August Malmström i olja är är kända. Däremot finns i Nationalmuseums samlingar ett flertal kariktatyrmässigt utförda porträttstudier i tusch, bl. a. föreställande konstnärskollegor. Harald Wieselgren, Johan August Malmström 1829-1904, Sveriges allmänna konstförenings publikation XIII, 1904 upptar inga porträtt. Tomas Björk, August Malmström, 1997, listar under Katalog över August Malmströms oljemålningar, I. Stilleben, porträtt m.m, s. 370 endast ett dussintal porträtt i olja, de flesta studier. Det aktuella porträttet är troligtvis en studie till nr. 15 ”Porträtt av gammal norsk präst”, olja på duk 64 x 51 cm., tidigare i grosshandlare Carl Wilhelm Johanssons ägo, Eskilstuna (Konst i svenska hem, II, 1943, s. 285). Malmström torde ha besökt Norge 1875 i samband med utgivande samma år av P. C. Asbjørnsen & J. E. Moe, Sex norska Folksagor och äfventyr, Albert Bonniers förlag, till vilken han bidrog med illustrationer.

Utropspris
3 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801