Arne Jacobsen, stolar, 4 st, "Sjuan", Fritz Hansen, Danmark, 1970-tal.
Stoppade stolar med mörkblå textilklädsel. Kromad benställning. Sitthöjd 42, höjd 77 cm.
Slitage. Benställning med ställvisa rostangrepp. Kopp med skada. Senare klädsel. Tryckmärken. Fläckar.
Arne Jacobsen (1902–1972) är en av Danmarks mest berömda och framstående möbelformgivare och arkitekter. Mellan åren 1924 och 1927 studerade han vid "Kunstakademiets Arkitektskole" i Köpenhamn, därefter anställdes han på Paul Holsoes arkitektkontor.