Bordsur med fodral av trä med rik dekor av mässing. Dekor av krönande putti med fackla samt på glasdörren allegori på temat "Tempus fugit". Uret märkt Churet Paris. Höjd 58, bredd 28 cm.
Konsolen av trä med inläggningar av mässing och sköldpaddsskal, samt beslag av förgylld brons. Höjd 32, bredd 43 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Dekorbortfall. Enstaka skruv/spik saknas. Smärre bristningar i mässingen på uret. Visarna lösa. Luckan framför urtavlan går ej att låsa, kan falla upp. Ej funktionstestad. Ej genomgången.