Mahognyfaner. Skuren dekor med akantusblad och voluter. Snäckmotiv i ryggen. Löstagbar, stoppad sits, sitthöjd 44-45 cm. Bredd 61 cm, totalhöjd 90 cm.
Åldersrelaterat slitage, torrsprickor och fanerskador. Senare förstärkningar, kompletteringar och fanerlagningar. Senare klädsel.