Skåp i mörkbetsad björk med inläggningar av macassar nedtill. Front med fyra skåpsdörrar och bakomliggande inredning med hyllplan samt en låda. Mittparti med två lådor. Dragknoppar av bakelit. Längd 135, djup 45, höjd 120 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Smärre fanerskador.