VINKYLARE, England 1700/1800-tal.

Oktagonal på fyra raka ben. Mahognyfanér med handtag och mässingsband. Skuren tandsnittsdekor. Inredning med flaskställ av zinkplåt. Diam 45, h 74. Nyckel finns.

Ställvis hårt slitage, sprickor. Fanérskador. Kompletterad med bla senare lås.

Utropspris
5 000 SEK