Louis Comfort Tiffany, skål, glas, "Favrile", Art Nouveau, USA omkring 1900.
Signerad L.C.Tiffany Favrile 5-1578. Iriserande glas, på fot samt med utvikt brätte, diameter 26, höjd 9 cm.
Smärre slitage, enstaka repor.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10