Prins Eugen, signerad Eugen samt daterad 1906.
Tyresö Slott från Kalvfjärden. Pastell på papper 25 x 62,5 cm.
Ej examinerad ur ram. Möjlig fuktskada om 3 cm.
Claes Leo Lagergren (1892-1961), Tyresö slott.Därefter i arv till nuvarande ägare.