Allmoge
1403972

Strykjärn, 2 st, tidigt 1800-tal.

Strykjärn av mässing med handtag av trä. En med dekor av en delfin, andra med låsmekanism i form av en häst. Längd 10-21 cm. Höjd 11-16 cm.

Ställvis slitage. Märken. Fläckar. Torrsprickor. Troligtvis senare handtag på den lilla. Kompletterad.

Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Telefontid: Mån – Fre 9–13

Utropspris
2 500 SEK
Rekommendationer