Børge Mogensen, sideboardmodul samt byrå, Bra Bohag, Karl Andersson & Söner, 1950/60-tal.
Fanerade med ek. Sideboard med fack- samt hyllinredning. Bredd 135, djup 54, höjd 62; byrå med fyra draglådor. Bredd 68, djup 55, höjd 62 cm.
Slitage. Smärre skador. Ben/bottenlist medföljer ej.