Dekor i emaljfärger i famille rose. Ett par tallrikar Yongzheng med blomstermotiv, övriga Qianlong, ett par med så kallat "Double peacock"-motiv, en djupare tallrik med dekor av hjort och buffel, en med bukett, fjäril och ströblommor. Diameter 22,5-23,5 cm.
Lagningar, sprickor, nagg.