Carl Malmsten, matbord med 4 stolar och 2 karmstolar, "Herrgården", Bodafors, 1960-tal.
Runt bord med två iläggsskivor. Stolar med stoppad sits. Stämpelmärkta. Sitthöjd 43, Bordets diameter 115, höjd 74, total längd 225 cm.
Slitage. Märken. Fläckar.