Torbjørn Afdal, bord samt 8 stolar, Nesjestranda møbelfabrikk, Norge, 1960-tal.
Ovalt bord av palisander och palisanderfanér, med fyra iläggsskivor. Längd 210-410 cm, bredd 120 cm, höjd 75 cm. Stolar med stomme av palisander, fast stoppad sits och rygg. Etikettmärkta. Sitthöjd ca 42 cm, bredd 48 cm, höjd 85 cm.
Fläckar på sitsarna. Smärre slitage.