Eliel Saarinen, fåtölj och bord, "Saarinen house Cranbrook", Adelta.
Vit- och svart lackerad björk med glansig yta. Plakettmärkta Made in Finland by Adelta Oy. Numrerade 125 och 133.
Bredd 62 cm. Sitthöjd 50 cm. Djup 54 cm. Total höjd 78 cm. Bord 72 x 72 cm. Höjd 54 cm.
Ställvis slitage. Färgbortfall. Märken. Repor.