Kan inte nå servern
Design Konstglas
1405357

Oiva Toikka

(Finland, 1931-2019)
Oiva Toikka, glasfågel, Nuutajärvi Notsjö, signerad, 2007.
Oiva Toikka, glasfågel, Nuutajärvi Notsjö, signerad, 2007.
Oiva Toikka, glasfågel, Nuutajärvi Notsjö, signerad, 2007.
Oiva Toikka, glasfågel, Nuutajärvi Notsjö, signerad, 2007.

Oiva Toikka, glasfågel, Nuutajärvi Notsjö, signerad, 2007.

Karelens sångsvan. Vit glasmassa och iriserande näbb. Signerad O Toikka Nuutajärvi och etikettmärkt. Längd 34, höjd 20 cm.

Smärre fläckar. Helhetsintrycket är gott.

Följerätt: Ja
Placering:
Formgivare

Oiva Toikka (1931-2019) är en av 1900-talets största finska keramiker och glaskonstnärer. Toikka, som började sin konstnärliga bana som keramiker, var från 1963 konstnärlig ledare för Notsjö Glasbruk. Toikka förknippas dock idag främst med Iittala, inte minst för den välkända produktionen av "glasfåglar". Framgångarna har också varit stora inom andra konstnärliga områden, Toikka har exempelvis anlitats som kostymtecknare för flertalet teater- och operauppsättningar, varav produktioner hos Finlands Nationalopera bör nämnas.

Läs mer
Köpinformation
Bildrättigheter

Konstverken i denna databas är skyddade av upphovsrätt och får inte återges utan rättighetshavarnas tillstånd. Konstverken återges i denna databas med licens av Bildupphovsrätt.

Kontakt
Elsa Forsbäck
Stockholm
Elsa Forsbäck
Värderare
+46 (0) 70 795 83 38

Kundservice
Har du frågor gällande transport, betalning eller övriga frågor vänligen kontakta vår Kundservice.

Sverige
Telefontid: måndag – fredag 9–13, 14–17
+46 8-614 08 00

Finland
Telefontid: måndag – fredag 9–13
+358-9-668 91 10

Kundservice
Auktionen avslutades
Har du ett liknande föremål du vill få värderat? Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.
Utropspris
3 000 SEK
Auktionen är avslutad.
Andra har även tittat på