Rya, mellarsta Tavastland-modell Daterad 1708-1938. Ca 118 x 160 cm.

Den ursprungliga modellen hittades i Tavastland, Finland.

Åldersrelaterat slitage. Skadade fransar.

U.T. Sirelius: "Finlands ryor textilhistorisk undersökning". Plansch LII.

Utropspris
250 EUR