Madeleine Pyk – en samling F769

Servis, 58 dlr Royal Copenhagen, omkring år 1900 porslin

Handmålad dekor,
bestående av:
15 flata modellnr 2516, 25 cm (10 med nagg)
12 flata modellnr 2517, 22 cm (9 med nagg)
12 djupa tmodellnr 2513, 23,5 cm (9 med nagg),
12 assietter, modellnr 2519, 15 cm (4 med nagg 1 lagad),
1 karott med lock modellnr 2525, 30 cm (nagg på handtag),
1 skål på fot, modellnr 2540, diameter 21 cm,
1 uppläggningsfat modellnr 2553, längd 62,5 cm,
1 uppläggningsfat modellnr 2529, diameter 36 cm (nagg),
1 uppläggningsfat modellnr 2511 längd 49 cm,
2 såsbåtar modellnr 2521

Åldersrelaterat slitage. Nötta kanter. Nagg. Lagning.

Utropspris
6 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
+46 (0)767 81 06 13