Servis, 63 dlr Herend Ungern 1900-talets första hälft porslin

Bestående av;
7 tallrikar 26 cm (2:ra sort),
7 djupa tallrikar 26 cm (5 st 2:ra sort),
7 djupa assietter 19 cm (2:ra sort),
7 djupa assietter 20,5 cm (4 2:ra sort),
7 kaffekoppar med fat diameter 14 cm (2:ra sort),
7 tekoppar med fat (2:ra sort),
7 buljongkoppar med fat diameter 16 cm (2:ra sort),
1 såskanna höjd 11 cm,
1 fat med grenformade hänklar längd 26 cm (2:a sort),
1 runt fat med grenformade hänklar 32 cm (2:ra sort),
1 månformat fat 19 cm (2:ra sort),
1 rund skål 26,5 cm (2:ra sort),
1 terrin med lock diameter 20 cm (2:ra sort),
1 terrin med lock längd 34 cm, (2:ra sort),
1 kaffekanna med lock höjd 17 cm (2:ra sort),
1 gräddkanna höjd 9 cm (2:ra sort),
1 sockerskål med lock höjd 10 cm (2:ra sort),
1 sockerskål med lock höjd 12 cm
1 par salt och peppar,
1 bonbonjär höjd 11 cm (2:ra sort),
1 extra lock till kanna.

Omärkt Åldersrelaterat slitage. Andrasortering (merparten). Merparten omärkta

Utropspris
5 000 SEK
Patrik Ljungcrantz
Patrik Ljungcrantz
Teamleader
+46 (0)767 81 06 13