Kaare Klint, karmstolar, ett par, "Faaborg", Rud Rasmussens Snedkeri, Köpenhamn.
Körsbär och flätad rotting, sitsar klädda i ljusbrunt skinn, etikettmärkta, höjd 74 cm, sitthöjd ca 45 cm. (kolla när sitsar är tillbaka)
En med flera lagningar i ryggen, slitage, en med spricka på armlän, sitsar med revor, hål och fläck.