Mahogny med rikt skuren dekor av blommor och rocailler. Centralt skåp med vitrindörr och flyttbara hyllplan samt låda flankerat av mindre hyllplan. Uppsats med spegel. Bredd 102, djup 35, höjd 172 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Lagningar. Dekorbortfall. Fläckar.