Kungligt bokband, omslutande "Section des Missions Protestantes Évangéliques", värdsutställningen 1867 i Paris.

[Théodore Vernes]:

Exposition universelle de 1867 à Paris. Section des missions
protestantes évangéliques. Catalogue et notices.

Paris, E. Dentu, 1867. 8:o. [24 x 14,5 cm] [4] + 190 ("191) sid.

Bunden i ett franskt rött helskinnband med förgyllt kungligt svenskt
vapen på frampärmen och kungliga kronor i hörnen, bandet ngt nött och
inlagan ställvis ngt lagerfläckad. Egenhändig dedikation av författaren
på titelsidan: ”A Sa Majesté le Roi de Suède et de Norvège, respectueux
hommage de l’auteur Theod. Vernes”.

.

Proveniens

Karl XV.

Sjögren, Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken, sid. CXXX.

Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
Sofie Lundberg
Sofie Lundberg
+46 (0) 73 918 04 69