Ilmari Tapiovaara, karmstolar 4 st, "Domus", Keravan Puuteollisuus, 1940-talets slut.
Lackad björk samt björkfaner. Stapelbara. Bredd 57 cm, sitthöjd ca 46 cm, tot. höjd 78 cm. En med tillverkarens stämpel.
Ställvis omfattande slitage och skador. Fanerskador. Repor. Märken.