Karmstolar, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820). Gustavianska.

Signerade ES.
Sitthöjd 43 cm.
Höjd 89 cm. Bredd 60 cm.

Något maskstungna, förstärkningar. Åldersrelaterat slitage. Senare klädsel.

Utropspris
1 300 EUR