Värja, svensk, för infanteriofficer, 1800-talets första hälft, med balja.

Stukatklinga med etsad dekor. Förgyllt mässingsfäste med genombruten parerplåt. Svart läderbalja med två graverade mässingsbeslag. Längd 84 cm.

Åldersrelaterat slitage. Kavellindning saknas. Senare skruv.

Utropspris
4 000 SEK