Bonad björk med inläggning av palisander. Intarsiadekor av urna och blomster. Två skåpsdörrar med bakomliggande hyllinredning. Nedtill två dörrar med lådor och förvaringsutrymme bakom. På lejontassar. Bredd 130, djup 47, höjd 155 cm. Nyckel finns.
Ställvis slitage. Märken. Smärre fanerskador.