Børge Mogensen, matgrupp, 6 delar, "Öresund", 1900-talets andra hälft.
Fem stolar i ek med flätad snörsits. Sitthöjd 45, höjd 75 cm. Bord i ek. Två iläggsskivor à 50 cm. Längd 141 - 241, bredd 100, höjd 73 cm.
Slitage. Märken. Tre stolar med skadad snörsits.