Stomme fanerad med mahogny. På hjul. Detaljer av rottingimitation på gavlarna. Stoppad sits med ljus textilklädsel och nackkuddar invändigt. Hopfällbara och avtagbara benstöd med textilklädda dynor. Nedfällbart tak klätt med rottingimitation. Plakettmärk, ca 84x80x155 cm
Bruksslitage. Repor. Fläckar. Märken. Rostangrepp.