Carl Fagerlund, taklampa Orrefors 1950-tal.
För tre ljuspunkter, stomme i mässing, lampan går att justera i två olika lägen på bladen, diameter uppfällt läge ca 47 cm, nedfällt läge ca 58 cm, höjd ca 40 cm.
Åldersrelaterat slitage. Ej funktionstestad.
Märkt med etiketter för att montera korrekt