Officersvärja, infanteriets, M1922, Finland 1900-talets senare hälft.

Genombruten parerplåt med Finlands lejon. Knopp dekorerad med Finlands heraldiska ros. Portopé. Svart metallbalja. mässingsbeslag.
Klingans längd 84 cm. Totallängd 102 cm.

Värjans helhetsintryck är gott. Balja med slitage.

Utropspris
350 EUR