Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand, vilstol, LC4, Cassina, Italien, formgiven 1928.
Svart benställning av stål.stomme av kromade stålrör, stoppad dyna med klädsel av skinn, stämplad och numrerad LC/4 3334. Längd 164, bredd 55 cm.
Åldersrelaterat slitage. Märken. Repor.