Ett bibliotek konstlitteratur från en betydande samling

Omfattande cirka 250 titlar konstlitteratur och utställningskataloger. Mestadels 1900-talets senare hälft och 2000-tal. Både svenska och internationella titlar.

Urval:

"Picasso Toros Y Toreros", Luis Miguel Dominguin & Georges Boudaille, Editions Cercle d´Art, 1961.

Georges Bloch:
"Tome I Catalogue de l'oeuvre gravé et lithographié 1904-1967",
"Tome II Catalogue de l'oeuvre gravé et lithographié 1966-1969".
"Tome III Catalogue de l'oeuvre gravé céramique 1949 - 1971".
"Tome IV Catalogue de l'oeuvre gravé et lithographie 1970-1972".
"Joan Miró, Lithographs, Volume I".
"Joan Miró, Lithographe II, 1953 - 1963".
"Joan Miró, Lithographe III, 1964 - 1969".
"Miro Graveur I, 1928-1960.

Ej genomgången. Säljs i befintligt skick. Observera att detta föremål inte omfattas av ångerrätt.

kontakta oss gärna för visning.

Utropspris
20 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27