Takampel / ljuskrona, 1900-talets senare hälft.

Mässingsstomme behänngd med prismor, mittskål i rött glas. Tre ljushållare. Höjd ca 65 cm, diameter ca 50 inkl ljusarmar.

Åldersrelaterat slitage. Böjda delar. Lagningar. Enstaka nagg.

Utropspris
250 EUR