Gunnar Ander, kandelaber, Ystad Metall, Sverige, 1900-talets mitt.
För fem ljus, stomme av mässing, märkt undertill, höjd ca 31,5 cm.
Åldersrelaterat slitage.
Gunnar Ander var en svensk formgivare och arkitekt. Ander anlitades av Erik Hovhammar på Lindshammars glasbruk för att utveckla företagets formgivningsprofil. För Lindshammar utvecklade Ander bruksglas och konstglas samt utvecklade 56 nya glasfärger. Ander arbetade även på Ystad metall för vilka han bland annat formgav ljusstakar i mässing och andra föremål i smideskonst.