Israel Esejevich Zakhoder, bonbonjär, silver, Kiev ca 1908.
Skål på tre kulfötter och med hänkel, konturerat bbrätte, graverad dekor. I medaljongen inskription på armeniska daterad 1912.
Diameter 12 cm, höjd 6,5 cm, med uppsväng hänkel 13 cm. Vikt 171 g.
Åldersrelaterat slitage. Helhetsintrycket är gott.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.