Ilmari Lappalainen

(Finland, 1918-2006)
Ilmari Lappalainen
(Finland, 1918-2006)

Ilmari Lappalainen, fåtöljer, ett par, "Laila", Asko, Finland 1900-talets mitt.

Fast, stoppad klädsel. Lackade ben. Bredd 80 cm, sitthöjd 37-38cm, totalhöjd ca 82 cm.

Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Senare klädsel.

Utropspris
300 EUR