Ilmari Lappalainen, fåtöljer, ett par, "Laila", Asko, Finland 1900-talets mitt.
Fast, stoppad klädsel. Lackade ben. Bredd 80 cm, sitthöjd 37-38cm, totalhöjd ca 82 cm.
Åldersrelaterat slitage. Fläckar. Senare klädsel.