Kaffe-och matservis, porslin, 56 delar, "Måsen", Bing & Grøndahl, Danmark.
Bestående av:
8 kaffekoppar med fat, diameter på faten, 14 cm (alla andra eller tredjesortering).
Sockerskål med lock, 10 cm (andrasortering).
Gräddkanna, 9 cm (andrasortering).
Vas, 7.5 cm (andrasortering).
Skål på fot, 15.5 cm (andrasortering).
Ovalt fat, 18 cm (andrasortering).
Liten skål, 9 cm (andrasortering).
Salt och pepparströare, 7 cm.
2 st äggkoppar, 6.5 cm (en andrasortering).
8 mattallrikar, 24 cm (7 st andrasortering).
8 djupa tallrikar, 22 cm (alla andrasortering).
8 assietter, 21,5 cm (alla andrasortering).
8 assietter, 17,5 cm (alla andrasortering).
Runt fat, 27 cm (andrasortering).
Lövformat fat, 25 cm.
3 ovala fat, 23-34 cm (alla andrasortering).
Rektangulärt fat, 27 cm. (andrasortering).
Andrasortering. Enstaka nagg. Smärre slitage. Fläckar.