Michael Zeno Diemer, olja på pannå, signerad och daterad 1920.
Judisk högtid, troligtvis Chanuka, ljusfesten. 32 x 39 cm.
Bukowski Auktioner, auktion 493, 24-26 november, 1993, kat nr 261.