Olle Alberius, bordslampor, 2 st, "Sarek", flintgods, Rörstrand.
Glaserade i blå respektive rostbruna toner, dekor av cirklar i olika storlekar. Stämplade undertill. För en ljuspunkt vardera. Höjd 42-43 cm inklusive sockel.
Ej funktionstestade. Smärre slitage.