Karl Erik Ekselius, skrivbordsstol, JOC Möbel AB, Vetlanda, 1900-tales andra hälft.
Stomme av aluminium med klädsel i svart skinn. Snurrbar , tippbar samt på trissor. Etikettmärkt. Sitthöjd 45, bredd 73, höjd 96 cm.
Ställvis slitage med smärre skador i skinner. Två knappar saknas.