Gräddsnäcka, sterlingsilver, London 1796 och sked, sterlingsilver, Thomas Wallis II, London 1805.

Gräddsnäckan med graverad dekor och kvadratisk fotplatta. Mästarstämpeln med otydlig initial, tydligt ".B". Höjd 14 cm.
Skedens längd 7,7 cm, bladets bredd 4,3 cm.
Sammanlagd vikt 112 g.

Gräddsnäckan aningen ostadig, möjligen gamla lagningar undertill. Hänkelns fäste med smärre lagning. Helhetsintrycket är gott.

Proveniens

Den finländska diplomaten och ambassadören Leo Tuominens (1911-1981) samling, genom arv till nuvarande ägare.

Utropspris
250 EUR
Nan Munsterhielm-Jarjis
Nan Munsterhielm-Jarjis
Specialist silver och design
+358 (0)50 340 5492

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

111. Rolex, Deepsea, Sea-Dweller, "D-Blue Dial", ca 2019.
Utropspris
110 000 - 120 000 SEK
Budhistorik
110 000

ditt bud
Budgivningen avslutad
Fair warning
105 000

ditt bud
100 000

ditt bud
95 000

ditt bud
90 000

ditt bud
85 000

ditt bud
Aktuellt bud:
110 000 SEK