Kaffeservis, 52 delar, porslin, Meissen, 1900-tal

Bestående av:
1 kaffekanna, höjd 26 cm (nagg på rosen på locket)
2 gräddkannor, höjd 12 cm (1 st med glasyrmista)
1 bonbonjär, diameter 14 cm (troligen ej Meissen, nagg på rosen på locket)
14 kaffekoppar med 16 fat (1 st kopp samt 2 st fat med kantnagg)
12 tekoppar med 12 fat, (3 st fat med kantnagg)
9 assietter diameter 17,5 cm (1 st med kantnagg, 2 st med glasyrmistor)
12 assietter diameter 15,5 cm

Medföljer 3 extra assietter, diameter 17,5 cm (troligen ej Meissen)

Senare förgyllning. Nagg. Glasyrmistor. Bruksslitage.

Utropspris
5 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

84. Robin Wood (Björn Ahlberg), bokhylla, Sverige 1990-tal.
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Budhistorik
17 000

ditt bud
Aktuellt bud:
17 000 SEK