Bestående av:
1 kaffekanna, höjd 26 cm (nagg på rosen på locket)
2 gräddkannor, höjd 12 cm (1 st med glasyrmista)
1 bonbonjär, diameter 14 cm (troligen ej Meissen, nagg på rosen på locket)
14 kaffekoppar med 16 fat (1 st kopp samt 2 st fat med kantnagg)
12 tekoppar med 12 fat, (3 st fat med kantnagg)
9 assietter diameter 17,5 cm (1 st med kantnagg, 2 st med glasyrmistor)
12 assietter diameter 15,5 cm
Medföljer 3 extra assietter, diameter 17,5 cm (troligen ej Meissen)
Senare förgyllning. Nagg. Glasyrmistor. Bruksslitage.