Polykromt bemålat fodral med motiv av blommor och fåglar. Emaljerad urtavla med romerska siffror, märkt Berthoud à Paris, med visare av mässing. Höjd 225 cm. Bredd 57 cm. Djup 23 cm.
Renoverad. Krackelyr. Smärre färgbortfall. Fläckar. Torrsprickor. Lagning.