Mahogny. Genombruten rygg med spjälor och skuren dekor, armstöden med balusterformade spjälor, runda ben kopplade i tvärgående smala spjälor, fotavslut i mässing. Resårsits, klädd i textilen Golden Lily, mönstret ritat av John Henry Dearle 1899, William Morris & Co. Höjd 93, sitthöjd ca 48 cm.
Skador, lagningar. Senare sits. Ranglig.