Just Andersen

(Danmark, 1884-1943)
Just Andersen
(Danmark, 1884-1943)

Just Andersen, Fiskbestick, 24 dlr, 830/1000 silver, Danmark

Bestående av:
12 fiskgafflar, längd 16,5 cm
12 fiskknivar, längd 18,5 cm
Total vikt ca 1080 gram

Åldersrelaterat slitage. Anlupen.

Ib Just Andersen (1884-1943) dansk skulptör och silversmed, startade sin egen verkstad 1918.
Han är mest känd för sina föremål i tenn, mässing, brons och sk diskometall, en legering bestående av bly, tenn och antimon. Disko var Just Andersens egen uppfinning, (döpt efter Diskobukten på Grönland där han växte upp). Under mitten av 1920-talet och början av 1930-talet gjorde Just Andersen uppdrag för Nordiska Kompaniet och Guldsmedsaktiebolaget i Stockholm. Just Andersen är troligen den allmänt mest kända formgivaren av modernt tenn i Danmark. Han hade sina egna showrooms i Berlin, London, New York and Los Angeles. År 1934 he ritade han bestick för Firma Georg Jensen.

Utropspris
3 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95