Leo Tykkyläinen

(Finland, 1919-1984)
Leo Tykkyläinen
(Finland, 1919-1984)

Leo Tykkyläinen, figuriner, 2 st, keramik, Mumin, Finland, 1950-tal.

Snorkfröken och Too-ticki, höjd ca 4,5 cm

Snorkfrökens öron har två smärre nagg. Ställvis krackelerad.

Formgivare

Leo Tykkyläinen (1919–1984) var en finländsk keramikkonstnär som blev känd för sina små Mumintrollsfigurer under 1950-talet. Före sin karriär inom keramiken arbetade han som målare, men efter kriget övergick han till keramik och grundade sin egen verkstad i Månsas i Helsingfors. Han formade och målade varje figur för hand, även om de tillverkades i större serier. Tykkyläinen samarbetade med varuhuset Stockmann, och under åren 1956–1963 nådde hans figurer stor popularitet. År 1964 gick han över till mer industriell produktion i Arabias tjänst. Hans skapelser är i dag högt uppskattade samlarobjekt och representerar ett betydelsefullt skede inom finländsk keramik och formgivning.

Utropspris
250 EUR